Ma aflu in concediu de maternitate si sunt insarcinata din nou

7 апреля 2021 17

Recent am nascut al doilea copil. Deoarece sunt angajata, am primit concediu de maternitate. Acum insa am aflat ca sunt insarcinata cu al 3 copil. Ce drepturi am in aceasta situatie? Pot cere concediu concediul de maternitate pe al 3 copil?

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Conform art.124 alin. (2) din Codului Muncii al RM

(2) În baza unei cereri scrise, persoanelor indicate la alin.(1), după expirarea concediului de maternitate, li se acordă un concediu parţial plătit pentru îngrijirea copilului până la vârsta de 3 ani, cu achitarea indemnizaţiei din bugetul asigurărilor sociale de stat.

Reieșind... mai detaliat din contextul aliniatului dat, salariata are dreptul la concediu pentru îngrijirea copilului până la vârsta de trei ani în baza cererii scrise fără excepții.

9 апреля 2021