Perfectarea actelor românești pentru un copil născut în afara căsătoriei

25 января 2021 15

Bună! Dețin cetățenia română. Vreau să fac actele românești li copilului minor. Care este procedura? Tatăl copilului, cu care nu am fost căsătoriți, este scris in certificatul de naștere, dar copilul poartă numele meu de familie. Imi trebuie acordul lui pentru perfectarea actelor menționate? Vă rog sa ma ajutați cu un raspuns.

Jurist comments 1

Adrian Oprea
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Buna ziua,

Pentru a obține o informație amplă privitor la actele necesare și la procedură, vă sugerez să contactați companiile care se ocupă nemijlocit cu actele românești (care sunt amplasate în imediata apropiere cu Consulatul României la Chișinău). Pentru mai multe detalii vă sunt la dispoziție în privat.

5 февраля 2021