Dare in cautare

28 декабря 2019 171

Buna ziua. Spuneti-mi, va rog, toti cei care sunt dati in cautare nationala, ulterior sunt dati si in cea internationala?

Jurist comments 5

Andrei Domenco
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Bună ziua,

Darea în urmărire internațională se solicită atunci cînd există bănuiala că persoana bănuită/condamnată a părasit teritoriul RM în scopul identificării și localizării acesteia.

28 декабря 2019

Adica raspunsul este da? Toti cei care sunt banuiti ca au parasit tara sunt dati in cautare internationala?

28 декабря 2019
  • Юрисконсульт

Dl. Constantin ca să fiți anunțați în căutare internațională asupra DVS trebue să fie pronunțat un mandat de arest pentru o infracțiune gravă, expțional de gravă sau deosebit de gravă, tot depinde ce infracțiune ați săvîrșit.

29 декабря 2019

pai asa si este, doar ca nu pe numele meu. Intreb din numele prietenului meu. Pur si simplu vreau sa stiu care-i probabilitatea ca va fi dat in cautare internationala? De asta si am intrebat, toti sunt dati in cautare internationala sau trebuie sa intrunesti careva conditii? Sau depinde pe... mai detaliat ce articol ai fost condanat si atit? Daca va spun articolul, va va fi mai usor sa-mi raspundeti la intrebarea mea? Multumesc

29 декабря 2019
  • Юрисконсульт

dl. Constantin sigur că da. Se poate de adresa la procuror cu o cerere și de cerut o explicație, de ce la ziua de astăzi nu este executat conform lagii ordonanța emisă.

2 января 2020