Dare in căutare pentru neprezentarea la judecata

5 марта 2021 31

Bună ziua. Dacă ești dat în căutare națională pentru ca nu te-ai prezentat la judecata, ce riști la traversarea frontierei pe sensul de intrare în RM? Dacă te prezinti la următoarea judecata, te scoate din lista de căutare sau nu?

Jurist comments 1

  • Юрисконсульт

Buna d-na Alisa, cînd o să transferi hotarele țării posibel să fiți reținută nu mai în cazul dacă asupra DVS s-a emis un manadat de arest. În caz dacă DVS o să vă prezentați în instanță de bună voe, nu mai decît să faceți rost de hotărîrea instanței depsre anularea... mai detaliat hotărîrea darei în căutare, cu ștampila rotundă umedă, pentru prezentarea ei la trecerea frontierii.

6 марта 2021