Darea in exploatare a blocului in care am cumparat un apartament

10 ноября 2019 126

Buna ziua. Am încheiat un contract de investitie pentru procurarea unui apartament. In contract e stipulat ca blocul locativ va fi dat in exploatare la sfirsitul lui 2016. Însă noi suntem deja in noiembrie 2019 și blocul încă nu este dat in exploatare. Întrebarea este: se poate de impus firma de construcție sa plătească compensație pentru faptul ca nu au dat blocul in exploatare in termenii stabiliți in contract? Mulțumesc.

Jurist comments 1

SILVIU POTÎRNICHE
  • Адвокат-стажер

Bine ai venit pe yAvo!
•••
Vedeti in contract ce sanctiuni sunt prevazute pentru intarzierea antreprenorului.
Daca contractul nu prevede, ati putea solicita prejudicii in instanta de judecata.
Eventual, valoarea prejudiciilor poate sa fie compensata intre Parti cu valoarea apartamentului (sa se micsoreze din pretul total al apartamentului cu suma prejudiciilor dispuse in favoarea... mai detaliat Dvs prin hotarire definitiva, sau care va sunt datorate in temeiul contractului).

11 ноября 2019