Darea in exploatare a casei de locuit in 2022

18 мая 2022 206

Buna ziua. Cum sa dau in exploatare o casa de locuit, daca nu am nici certificat de urbanism, nici autorizatie de constructie?

Jurist comments 1

Alexandru Lungu
  • Адвокат

Bună ziua.
Legislația nu prevede expres procedura de dare în exploatare a bunurilor fără autorizație. Din contra, se pedepsește conform codului contravențional.
Există totuși o soluție, prin efectuarea unor expertize tehnice, solicitarea unor avize la autoritățile competente, efectuarea unor rapoarte etc., care vor permite semnarea procesului verbal de recepție.
Mă contactați la... mai detaliat nr. de telefon 068617677.

18 мая 2022