Darea în exploatare nu corespunde termenului din contract

11 января 2020 50

Bună ziua. Vă rog să-mi spuneți cum putem proceda dacă casa nu a fost dată în exploatarea în termen? În contract e indicat că primim apartamentul în trimestrul III al anului 2019, dar casa nu e nici pe aproape de darea în exploatare. În contract pe de o parte e stipulat că nu au dreptul să întârzie dacă nu a intervenit o situație specială, iar pe de altă parte e indicat că cumpărătorul în totalitate îi încredințează întreprinderii de construcții toate procesele, inclusiv tot ce ține de timp.

Jurist comments 1

Alexandru Lungu
  • Адвокат

Dvs. aveti dreptul să solicitați penalități de întîrziere sau chiar să inițiați procedura de reziliere a contractului și restituirea sumelor ahitate.

Trebuie să văd contractul încheiat între dvs. și firma de construcții.

Mă puteți contacta pentru o consultație mai detaliată.

12 января 2020