Data in cautare pentru credite

3 сентября 2019 208

Buna ziua. Mama mea are credite pe care nu le-a achitat la timp si a fost data in judecata. Ea este plecata peste hotare. Companiile care au dat-o in judecata i-au comunicat ca executorul judecatoresc a dat-o in cautare si au s-o aduca fortat in tara si au sa-i puna deport din tara in care se afla la moment. Spuneti-mi, va rog, e posibil ca dupa judecata sa fie data in cautare numai pe teritoriul Republicii Moldova sau si peste hotare si e posibil s-o aduca in tara sau nu? Multumesc anticipat!

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna
Persoana poate sa fie în căutare doar pe teritoriul MD, executorul judecătoresc nu are împuterniciri peste hotarele țării. Cu aducerea forțată e valabil sub același aspect.
Dacă mama este peste hotare cu acte RO, nimeni nu o va putea identifica.

4 сентября 2019