Date cu caracter personal

21 ноября 2019 33

Buna ziua. Am fost la interviu la o banca, unde mi s-a solicitat să las buletinul de identitate în original. Eu l-am lăsat și mi s-a dat un card pentru a intra. La ieșire, am semnat pe jurnalul de vizite că am ieșit la ora cutare și mi-au intors buletinul de identitate. Îmi e frică că pot face ceva cu datele mele personale. Care sunt consecințele și ce se poate întâmpla? Mulțumesc anticipat!

Jurist comments 1

SILVIU POTÎRNICHE
  • Адвокат-стажер

Bine ai venit pe yAvo!
•••
Bancile (si alte institutii publice si private) mai au si camere de supraveghere instalate in incinta edificiilor.
Asta doar nu inseamna ca trebuie sa ne fie frica de faptul ca cineva ar putea sa ne spioneze sau sa ne culeaga datele de exemplu de pe cardul bancar... mai detaliat cind il scoatem in incinta bancilor (sau la bancomate), nu?
Tot asa, buletinul il dam la casierie - sa ne fie frica de casierita ca ne-a vazut originalul buletinului?
Pina la urma, Banca are obligatia de a asigura protectia datelor personale, in calitate de operator de astfel de date, asa ca nu aveti de ce sa va faceti griji.

21 ноября 2019