Datoria pentru un credit poate fi transferată pe altă persoană?

17 августа 2021 131

Bună ziua. Am fost fidejusor la un credit. Debitorul nu a achitat creditul şi a fost acţionat în judecată. Acum am înştiinţare de la executorul judecătoresc că din salariul meu vor fi reţinute 40%. Eu nu vreau nici să achit, nici să am probleme cu justiţia. Există vreo modalitate ca această datorie să fie încasată de la altă persoană care vrea să o achite?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna
este posibil, în acest caz poate fi întocmit un contract de preluare a datorie, astfel vă eliberați de obligații, acestea fiind transmise către cel ce este deacord, în acest caz va fi necesar să aveți acordul creditorului.

19 августа 2021