Datorie

5 июля 2018 59

Ma pot adresa la politie daca am imprumutat bani unei persoane si nu mi-i intoarce?

Jurist comments 3

Marina Bzovii
  • Адвокат-стажер

Buna Alina,

Numai dacă este un caz de escrocherie, înșelăciune este util să vă adresați, în caz contrar măsuri nu vor fi întreprinse de colaboratorii poliției deoarece "acestea sunt relații civile și urmează să vă adresați în instanța de judecată".
Succese!

6 июля 2018
  • Юрисконсульт

D-na Alina, da vă puteţi adresa la poliţie, nu se ştie cum v-a proceda datornicul, poate ia veni mintea la cap şi se v-a achita cu DVS. Se prevăd elementele escrocheriei srt. 190 CP, tot depinde sub care aspect au fost luaţi banii, adica în ce mod.

7 июля 2018
Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Buna Alina,
Expediați in adresa persoanei o somație de plată și oferiți un termen de rambursare de 7 zile minim, după care va puteți adresa în instanța de judecată.
Dacă contractul/recipisa prevede o penalitate solicitați penalitatea și dobânda de întârziere.

Succese

7 июля 2018