Datorie care trebuie achitata in 5 zile

19 июня 2018 70

Există datorie pentru credit, organizația de microfinanțare a transmis dosarul către compania de colectare, ultima la rândul său cere achitarea în termen de 5 zile, este o sumă care nici din 5 salarii nu poate fi achitată, debitorul poate face achitările în rate să nu-i fie suspendat sau sechestrat salariul intergral în folosul achitării creanței?

Jurist comments 2

Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Buna
Executorul judecătoresc poate reține din salariu doar o anumită cotă procentuală lunar.

19 июня 2018
Andrei Domenco
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Bună ziua,

Urmează să știți că companiile de colectare in RM presupune determinarea debitorilor să plătească clientului sumele restante cu toate plățile aferente (dobânzi, penalități), precum și monitorizarea îndeplinirii obligațiilor de plată.

Colectorii nu pot să vă aplice sechestru și să întreprindă alte acțiuni ale executorului judecătoresc și nu vă pot... mai detaliat obliga la careva acțiuni, acest lucru fiind posibil doar de executorul judecătoresc în urma unui titlui executoriu/hotărâre judecătorească.

Astfel dvs aveți tot dreptul să nu le veniți în întîmpinare și să renunțați orice formă de colaborare cu aceștia. Dacă intenționați să achitați sumele restante puteți coordona cu ei plata eșalonată a restanțelor pentru a nu va trezi în situația dacă renunțați satisfacerea creanței creșterea dobânzilor și sumelor.

19 июня 2018