Datorie confirmată prin recipisă scrisă de mână

20 января 2023 67

Bună ziua. Am împrumutat bani de la o persoană și i-am scris o recipisă de mână. Dacă împrumutătorul se duce la poliție și susține că nu i-am întors nici măcar un ban din acea sumă, mi se poate întâmpla ceva? Țin să menționez că după ce m-am ridicat de la masă, împrumutătorul a rugat o persoană să semneze ca martor, dar acea persoană nu era de față când am luat banii și am semnat recipisa, ea a venit mai târziu.

Jurist comments 1

  • Юрисконсульт

Buna Daniel, împrumutătorul nu poate să-ți facă nimica și nici la poliție el nu poate să se adreseza, în instanță nu are valoare martorul, care a semnat recipisa, mai ales el n-a fost prezent, fii pe pace. Tu trebuie să te achiți cu împrumutatorul.

21 января 2023