Datorie la amenzi

15 ноября 2022 24

Buna ziua. Am lucrat in trecut ca vanzator afara timp de 4 ani. Serviciul fiscal a aplicat mai multe amenzi pe numele meu in valoare totala de aproximativ 35.000 lei. Am achitat doar de 2 ori cate 1.500 lei. Ce consecinte pot urma daca nu am achitat integral aceasta datorie? Mai este rost sa achit in continuare?

Jurist comments 3

Irina Clepalo
  • Юрисконсульт

Buna ziua, de fapt pot fi foarte multe consecințe, sechestre pe conturi bancare, pe bunuri imobile si mobile, darea in cautare, interzicerea de a parasi hotarele tarii, amenzi etc. Este totusi binevenit sa stingeti toate datoriile pe care le aveti.

16 ноября 2022
  • Адвокат

Nu va jucați cu Statul, niciodată nu o sa fie în pierdere

16 ноября 2022
  • Адвокат

Articolul 34. Amenda Codul contravențional...........
vedeți ce se prevede aici.........poate vă gândiți cumva să executați muncă neremunerată în folosul comunității în locul amenzilor avute................
(4) Dacă persoana fizică sau juridică nu a achitat amenda în decursul a 30 de zile de la data stabilirii acesteia, se va proceda conform reglementărilor Codului de... mai detaliat executare. În cazul în care achitarea amenzii nu este posibilă din cauza lipsei ori a insuficienței bunurilor sau din cauza eschivării cu rea-voință a contravenientului de la achitarea acesteia, instanța de judecată poate înlocui suma neachitată a amenzii, după caz, cu:

a) amendă în mărime dublă, care însă nu poate depăşi limita maximă a sancţiunii cu amenda prevăzută de norma materială contravenţională sau de prezentul articol;

b) privarea de dreptul de a desfăşura o anumită activitate pe un termen de la 6 luni la un an;

c) muncă neremunerată în folosul comunităţii, calculîndu-se o oră de muncă pentru o unitate convenţională, durata muncii fiind de cel mult 60 de ore;

d) arest contravenţional, calculîndu-se o zi de arest pentru 2 unităţi convenţionale, durata arestului fiind de cel mult 30 de zile. În acest caz, se va ţine cont de restricţiile prevăzute la art.38 alin.(4).

(5) În cazurile prevăzute la alin. (4), suma neachitată a amenzii stabilite pentru contravențiile prevăzute la art. 228–245 poate fi înlocuită cu privarea de dreptul de a conduce vehicule pe un termen de la 6 luni la un an.

(6) Pentru situaţiile enumerate la alin.(4) lit.a), c) şi d), privarea de dreptul de a desfăşura o anumită activitate pe un termen de la 6 luni la un an poate fi aplicată ca sancţiune complementară.

(7) În cazurile prevăzute la alin. (4), suma neachitată a amenzii stabilite persoanei juridice poate fi înlocuită cu privarea de dreptul de a desfăşura o anumită activitate pe un termen de la 6 luni la un an.

(8) Amenda se înlocuieşte de către instanța de judecată în a cărei rază teritorială îşi are sediul autoritatea din care face parte agentul constatator care a examinat cauza, la demersul acestuia sau al procurorului care a examinat cauza. În cazul în care sancțiunea este aplicată de către instanța de judecată, înlocuirea se efectuează de către instanța care a judecat cauza în fond, la demersul executorului judecătoresc.

16 ноября 2022