Datorie la credit nebancar

15 июля 2020 106

Buna ziua. Mama mea a luat un credit de la o companie nebancara in marime de 9.800 lei, dar nu a achitat la timp. Dosarul a ajuns la colectori si acestia acum ii cer sa achite 30.000 lei, iar daca nu achita, dosarul va ajunge in judecata. Mama este pensionară și are o pensie de 1.300 lei. Puteți cumva sa ne ajutati cu un sfat - chiar e posibil asa ceva ca sa-i ia casa? Pentu asa o sumă? Putem cumva sa anulam penalitatile? Dati-ne, va rog, un sfat juridic. Va multumesc frumos!

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Bună ziua,

Angajativa de urgență un avocat, sună solicitată este una exagerat de mare și disproporționată in raport cu corpul creditului ceea ce denotă că contratul include careva clauze abuzive cu privire la dobinda, penalități etc.

Astfel un avocat ar putea micșora suma datorată.

19 июля 2020