Datorie la o companie de telefonie mobila

27 января 2021 27

Am procurat un telefon in rate impreuna cu un abonament de la o companie de telefonie mobila, iar dupa jumătate de an am mai procurat o tableta, la fel in rate. Nu am mai putut sa le achit si creditorul a reziliat contractul. Acum am de achitat pe ambele produse aproximativ 13.000 lei. Am primit un mesaj precum ca daca nu achit datoria intr-un termen scurt, dosarul va fi trimis in judecata pentru excrocherie. Cat de adevarat este asta?

Jurist comments 1

  • Юрисконсульт

Buna dl. Andrian, creditorul e în drept să vă acosteze în istanța de judecat, fiindcă DVS sînteți debitor, adica sînteți dator cu suma menționat. Instanța se v-a pronunța, v-a fi eliberat creditorului o hotărîre de incasarea sumei, se v-a face rost de titlu, care v-a fi trimis sau prezentat la... mai detaliat un executor spre executare. Executorul o să vă invite la el, o să vă de termen de 0 lună de zile să achitați suma datornică, în caz dacă DVS n-o să vă încadrați, executorul se v-a prezenta la DVS acasă și v-a supune sechestrul bunurile în suma datornică.

27 января 2021