Datorie la o firmă de microfinanțare

17 февраля 2023 123

Salut! Fratele are luat un credit de la o companie de microfinantare si de 3 luni nu achita ratele si nu va putea achita in viitorul apropiat. El are un imobil. Pot creditorii sa urmareasca silit imobilul mentionat, daca el nu l-a pus in gaj?

Jurist comments 1

Serghei Marciuc
  • Адвокат-стажер
  • Дорожные правонарушения

Bună ziua Sergiu.
De principiu totul depinde de suma creditului.
Codul de executare prevede:

Articolul 89. Bunurile debitorului care nu pot fi urmărite

(1) Nu pot fi urmărite următoarele bunuri ale debitorului persoană fizică:
k) bunul imobil cu destinație locativă în care debitorul are stabilit domiciliul, cu condiția ca debitorul și soţul/soţia, copilul minor, inclusiv... mai detaliat cel adoptat, sau persoana aflată la întreţinerea debitorului să nu aibă o altă locuință în proprietate sau în folosință, iar valoarea prevăzută în documentele executorii conform cărora este sechestrat să nu depășească 12 salarii medii pe economie, măsurile asigurătorii asupra bunului menținându-se pe durata executării, fără a afecta dreptul de posesie și folosință al debitorului;

18 февраля 2023