Datorie mare

5 февраля 2023 384

Buna ziua. Am o datorie in marime de 260.000 de lei la o banca. Ce poate sa-mi faca creditorul? Cardurile imi sunt deja blocate. Nu am bunuri care pot fi urmarite. Pot fi inchisa pentru o datorie atat de mare?

Jurist comments 1

Serghei Marciuc
  • Адвокат-стажер
  • Дорожные правонарушения

Bună ziua Romina.
Dacă la obţinerea datoriei nu au fost prezentate acte false şi banii nu au fost primiţi prin înşelăciune atunci nu puteţi fi ,,închisă" pentru datorii.
Chiar dacă la moment nu aveţi bunuri care pot fi urmărite, acestea pot apărea în viitor, din contul acestora in cadrul procedurii de executare... mai detaliat silită va fi recuperată suma datorată de dumneavoastră.

articolul 1 din Protocolul nr. 4
la Convenţia pentru apărarea
Drepturilor Omului şi a Libertăţilor fundamentale prevede Interzicerea privării de libertate pentru datorii
Nimeni nu poate fi privat de libertatea sa pentru singurul motiv că nu este în măsură să execute o obligaţie contractuală.

5 февраля 2023