Datorie neachitata

19 августа 2019 48

Buna ziua. Am o datorie ajunsa la compania de colectare, pe care nu am posibilitate sa o achit. Recent mi-a venit un mesaj de la juristul companiei ca chipurile ma eschivez de la plata si au informatie de la serviciul vamal ca am parintii peste hotare. Cum poate aceasta situatie sa-mi afecteze parintii si daca au dreptul cei de la companie sa-mi deranjeze rudele in asa caz si sa le faca probleme? Multumesc.

Jurist comments 1

  • Юрисконсульт

Bună ziua Olga,

Pentru datoria Dvs. răspundeți doar Dvs. Nimeni nu vă poate deranja rudele sub nici-o formă. Aceasta este un abuz din partea companiei de colectare.

Să îi atenționați că veți depune plângere pe acțiunile lor în caz că continuă în așa manieră. Vă sfătui să înregistrați convorbirile telefonice pentru... mai detaliat a le folosi pentru o eventuală plângere la poliție.

O zi bună să aveți!

19 августа 2019