Datorie pentru marfa luata cateva luni in urma

29 мая 2020 64

Buna ziua. Cateva luni in urma am luat pe datorie marfa de la un magazin de materiale de constructie. Din motive personale, nu am putut achita datoria si stapanul magazinului m-a reclamat la politie si acolo mi-au spus ca mi se va intenta dosar penal pe escrocherie. Este asa ceva la noi? Si care sunt consecintele?

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Artur, buna!

Neexecutarea obligațiilor cu caracter civil, în cazul dat neplata la termen a prețului nu reprezintă un temei de a atrage la răspundere penală.
Refuzați sa dați careva explicații și sau declarații atât în scris, cât și verbal.
Nu semnați absolut nimic!
Solicitați avocat!

Va recomand totuși sa achitați datoriile, dar mai... mai detaliat întâi consultați un avocat în condiții de confidențialitate.

Succes.

29 мая 2020