Datorie veche de 10 ani

10 июля 2018 66

Bună ziua. Bunica mea a împrumutat unei persoane o sumă de bani (2.000 de dolari), a fost scrisă și recipisă, însă iată au trecut 10 ani și datoria nu a fost întoarsă. Se merită de dat în judecată și de încercat acum de întors banii prin instanță? Bunica se teme să nu cheltuie bani pe avocat și să rămână cu nimic. Mulțumesc anticipat.

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Buna D-le Gheorghe,
Care este data limita la care persoana trebuia sa restituie banii?
Dacă a expirat termenul general de prescripție bunica Dvs risca sa aibă niște cheltuieli, în cazul în care persoana împrumutată va ridica excepția de tardivitate.
Dacă bunica nu dispune de mijloace bănești va puteți adresa să I se acorde... mai detaliat un avocat gratuit.
Accesați adresa de mai jos, găsiți datele de contact și mergeți la ei.
Www.cnajgs.md

10 июля 2018