Datorii acumulate de mai multi ani

24 июня 2021 79

Buna ziua. Am datorii la creditele luate, dar si la pensia alimentara, pe care nu le-am achitat de mult timp. In prezent ma aflu peste hotare. Ce pedeapsa risc la intoarcerea in Moldova? Va multumesc.

Jurist comments 1

Irina Clepalo
  • Юрисконсульт

Buna ziua Grigore,
La reîntoarcere în Moldova riscați să nu mai puteți părăsi teritoriul RM ulterior pînă la stingerea completă a datoriei. La fel există riscul de a fi intentat pe numele Dvs. demers de căutare și aducere silită, astfel la frontieră veți fi oprit de organele împuternicite, după care Executorul... mai detaliat Judecătoresc va fi informat despre faptul că Dvs. vă aflați pe teritoriul RM, după care veți fi adus silit de la frontiare de stat la Bitorul executorului Judecătoresc care a intentat procedura de excutare.
Mult succes.

24 июня 2021