Datorii acumulate de SRL

22 августа 2019 63

Buna ziua. Tata meu, cu procura de la mine, a incheiat un contract cu un operator mobil. In contract eu sunt indicata ca administrator al SRL. Tata nu a achitat la timp si s-au format datorii. Acum colectorii ma suna ca eu sunt datoare cu patrimoniul meu personal. SRL nu mai are nicio activitate si nu are bani sa achite. Au dreptul sa ceara de la mine si sa ma dea personal in judecata?

Jurist comments 1

  • Юрисконсульт

Buna ziua Victoria,

Pentru toate actele încheiate de administrator poartă raspundere SRL-ul cu patrimoniul sau. Deoarece administratorul reprezintă societatea în raport cu terții.

Însă legea prevede că administratorul poarta raspundere pentru acțiunile sale care au cauzat prejudicii persoanei juridice și terților persoane. (Art. 196 Cod Civil RM).

Însă în cazul Dvs. cred că... mai detaliat raspunderea o poarta SRL-ul pentru datoriile conform contractului. Or, Dvs. ca administrator ați acționat in limitele împuternicirilor, nu ați cauzat prejudiciu intenționat etc.

Daca aveti nevoie de consultatie suplimentara, va sunt la dispozitie.

O zi buna!

22 августа 2019