Datorii catre ACC

12 июля 2021 113

Salut! Sunt administrator intr-un bloc locativ. Sunt cativa locatari care nu achita serviciile comunale si inainteaza un sir de pretentii. Am incercat sa rezolv situatia pe cale amiabila, dar nu am reusit. Le-am trimis notificari, dar nu vad nicio reactie. Vreau sa va rog, daca este posibil, sa-mi dati o cerere model de chemare in judecata a proprietarilor dintr-un ACC. ACC nu prea are bani pentru avocati. Mai am o intrebare in privinta taxei de stat. Care e marimea acesteia? Acesti bani pe urma se recupereaza de la debitori? Va multumesc!

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna taxa de stat constituie 3% din suma pretențieie insa in cazul persoanei juridice nu poate fi mai mica de 270 lei
Cheltuielile pe avocat deasemenea se restituie daca se cîstigă cazul.
Fiecare cerere e proprietate fiecarui jurist in parte, puteți identifica modele pe internet, totodata sa aveți grijă la anexa.

13 июля 2021