Datorii cu dosarul expediat in judecata

12 июля 2021 263

Bună ziua. Am câteva credite nebancare pe care nu le-am achitat de câteva luni. Mi-a venit înștiințare ca dosarul este expediat in judecata pentru rambursarea forțată a datoriei. La ce sa ma aștept?

Jurist comments 1

  • Юрисконсульт

Buna ziua Sandu,

O sa fie obtinuta hotarire judecatoreasca si ulterior titlu executoriu care va fi transmis la executorul judecatoresc. Executor va urmari bunurile/venituri Dvs pentru a inchide datoria.

Trebuie sa ca pregatiti bine de proces, daca nu este in procedura cu valoare redusa o sa puteti sa participati in sedinta si... mai detaliat sa va aparati drepturile. Daca e in procedura simplificata o sa puteti depune doar o referinta.

Atrag atentia, in cadrul procesului judiciar Dvs aveti posibilitatea sa contestati datoria si sa o reduceti. Legislatia permite aceasta.

O zi buna!

14 июля 2021