Datorii fata de un operator de telefonie mobila

17 января 2020 77

Buna ziua. Pe numele sotului a venit o scrisoare de la o companie de colectori, precum ca are o datorie fata de un operator de telefonie mobila. Eu am sunat ca sa aflu despre ce datorie este vorba (deoarece sotul nu-i in tara). Ei au spus ca este o datorie mai veche, din 2007. Cum este posibil atatea ani sa nu trimita nicio scrisoare despre datorie, iar acum l-au dat la colectori. Ei nu au vazut 13 ani aceasta datorie? Spuneti-mi, va rog, ce sa facem.

Комментарии юристов 1

Descărcaţi discuția
  • Юрисконсульт

Bună ziua Anastasia,

Este cert faptul că termenul de prescripție a expirat. Deci Dvs puteți refuza achitarea datoriei.

Trebuie de făcut un răspuns în scris pentru compania de colectare prin care să vă arătați poziția.

Pentru o consultație mai detaliată vă sunt la dispoziție.

18 января 2020