Datorii la executor

10 января 2019 151

Buna! Am 4 credite si executorii mi-au blocat cardul de salariu si n-am primit salariul de 2 luni. Am doi copii, sotia nu-i angajata. Se poate așa sa-mi ia tot salariul?

Jurist comments 2

Cristian Iustin
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Buna Leonid, cu referirea la intrebarea dvs., tin sa va comunic prevederea legala caracteristica retinerilor din salarii in baza documentului executoriu.
(1) Cuantumul reţinerilor din salariu şi din alte venituri se calculează din suma pe care debitorul urmează să o primească.
(2) Din salariul şi din alte... mai detaliat venituri ale debitorului pot fi reţinute, în baza unui document executoriu, nu mai mult de 20%, iar în baza cîtorva documente executorii, nu mai mult de 50% din cuantumul lor pînă la achitarea deplină a sumei urmărite.
(3) În caz de urmărire a pensiei de întreţinere, a sumelor pentru repararea prejudiciului cauzat prin schilodire sau prin o altă vătămare a sănătăţii, precum şi în legătură cu pierderea întreţinătorului, şi a sumelor pentru repararea daunei cauzate prin tîlhărie sau prin sustragere de bunuri, reţinerea constituie nu mai mult de 70% din salariu şi din alte venituri.
(4) Dispoziţiile prezentului articol se aplică şi în privinţa burselor, pensiilor de orice fel, precum şi a sumelor cuvenite în baza dreptului de autor, a dreptului de inventator sau de inovator.

11 января 2019
Cristian Iustin
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Respectiv nu sunt legale actiunile executorului in partea ce tine de incasarea in contul datoriilor a intregii sume din salariu. Dvs., puteti sa contestati actele/actiunile executorului judecatoresc rapirtate la speta dvs., totodata puteti scribo plingere pe executor la UNEJ.

11 января 2019