Datorii la plata pensiei alimentare

17 февраля 2020 126

Concubinul meu are aproximativ 20 mii lei datorii la plata pensiei alimentare. Acum el se afla peste hotare si vrea sa-mi trimita mie bani ca eu sa-i depozitez pe contul de card al fostei sale sotii. E corect asa? Se va lua in consideratie asa plata si va scadea datoria?

Jurist comments 2

Alexandru Lungu
  • Адвокат

Suma de bani urmează a fi depusă din numele soțului. În cazul in care platile se efectuau prin executor judecătoresc, trebuie să achitați la contul indicat de executor.

18 февраля 2020

Multumesc pentru raspuns.
Aceasta suma de 20 mii lei sa adunat de la inceputul si pina la sfirsitul judecatii, acum trebuie sa inceapa a achita, la moment el nu se afla in tara, fosta sotie a trimis poza la un card bancar care ii apartine ei si... mai detaliat a zis sai pun bani pe acel card.

19 февраля 2020