Datorii la serviciile comunale

18 июня 2022 116

Buna ziua. Tatal cumnatei mele are datorii enorme la serviciile comunale, dar nu a fost inca dat in judecata. Acum cumnata vrea sa vina in Moldova, dar ii este frica ca nu va putea iesi din tara din cauza datoriilor pe care le are tatal sau, pentru ca are viza de resedinta in apartamentul lui. Va putea iesi din Moldova? Multumesc.

Jurist comments 1

  • Юрисконсульт

Buna Vera, da ea poate să intre și să iasă din Moldova, cauza nu se examinează în instanță. Ea poate să fie atrasă ca coptorâtă în judecată. Când o să fie pronunțată hotărârea, o să mai treacă o lună de zile, ca reclamantul să facă rost de titlu executoriu pentru... mai detaliat al prezenta la executorul judecătoresc, dar asta o să fie în luna octombrie nu mai devreme.

18 июня 2022