Datorii moștenite?

30 января 2023 96

Bună ziua. Poate un copil major să refuze moștenirea tatălui, care include datorii? Cui se transmit aceste datorii?

Jurist comments 2

Tatiana Scobiola
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Bună ziua!
Conform prevederilor legale, este necesar refuzul expres al persoanei la moștenire, care se face la notar în termen de 3 luni de la data în care moștenitorul află despre devoluțiune (dreptul de a renunța la moștenire) și despre temeiul chemării sale la moștenire.
În caz contrar, se consideră că persoana... mai detaliat a acceptat tacit.

Referitor la întrebarea cui se transmit aceste datorii dacă renunță la moștenire copilul, răspunsul este în articolul 2400 Cod Civil - Efectele renunțării :
(2) Dreptul la moștenire trece la persoana care ar fi moștenit în cazul în care cel care a renunțat nu ar fi fost în viață la momentul deschiderii moștenirii.
(3) Persoana care, în temeiul alin. (2), înlocuiește pe cel care a renunțat are dreptul să accepte sau să renunțe la moștenire în termenul de 3 luni. Termenul se calculează de la data cînd persoana care îl înlocuiește pe cel care a renunțat a aflat despre renunțare.

31 января 2023
  • Адвокат

există prevederea cunoscută că, în orice situație, moștenitorul nu poate răspunde decât maximum cu bunurile moștenite.....deci, nu ar trebui să fie în pagubă în nici o situație

31 января 2023