Datorii neachitate

21 мая 2022 56

Bună! Am cumparat anumite bunuri cu achitarea în rate, dar nu am achitat ratele. De atunci au trecut 5 ani. Am fost dat ăn judecată, dar mă aflu peste hotare. Vreau să știu: când mă întorc în țară, voi fi reținut la vamă?

Jurist comments 1

Andrei Țurcan
  • Юрисконсульт
  • Дорожные правонарушения
  • Иные правонарушения

Bună ziua Alex.

Pentru datorii neachitate nu veți fi reținut la vamă dar pot fi sechestrate bunurile pe care le aveți în proprietate, blocate conturile bancare etc.

De asemenea necesită a fi precizat dacă nu s-a pornit în privința Dvs. proces contravențional sau penal pentru neexecutarea hotărârii judecătorești. Dacă ați primit... mai detaliat scrisori cu privire la aceasta atunci riscul e mai mare. Dacă însă nu atunci puțin probabil să fie dispuse așa măsuri radicale în privința Dvs.

23 мая 2022