”Datorii” pentru servicii pe care nu le-am folosit

19 марта 2023 64

Bună ziua! Am perfectat un abonament la un operator de telefonie mobilă și am cumpărat de la acesta un telefon cu achitarea în rate. La un moment dat, operatorul a început să includă în factură sume pentru servicii pe care nu le-am folosit. În afară de aceasta, telefonul cumpărat avea un defect, dar vânzătorul nu mi l-a schimbat pe garanție. Eu am refuzat să achit sumele inventate de operator și m-au dat în judecată, care a avut loc fără prezența mea. Prin urmare, mi-au blocat contul în Euro și îmi cer să achit 4.085 lei. Executorul mi-a blocat 201 euro și nu dorește să facă operațiunea de schimb valutar din Euro în lei, dar eu acum nu lucrez și nu am niciun venit și nu am de unde achita în lei, iar Euro nu vor să primească.
Asta e una, dar problema cea mare este datoria pe care creditorul a inventat-o, adică îmi cere să achit ceva ce nu am folosit. Unde trebuie să mă adresez ca să rezolv problema aceasta?

Jurist comments 2

Serghei Marciuc
  • Адвокат-стажер
  • Дорожные правонарушения

Bună ziua Alexandru.
Puteţi să vă adresaţi la Agenţia pentru protecţia consumatorului.
Dar în situaţia cînd deja există o hotărîre judecătorească, practic nu mai puteţi face nimic.

20 марта 2023
  • Юрисконсульт

Buna Alexandru, ești în drept să contestezi hotărârea instanței la Curtea de Apel Chișinău,Cahul,Bălți, deoarece vi-a fost încălcate drepturile constiționale. DVS trebuie să apelați în instanța de raion sau de sector cu o cerere pentru a face rost de hotărârea pronunțată peurmă timp de 30 zile sunteți în srept să... mai detaliat depuneți o Cerere de apel, cu anexa documentelor de confirmare, care dovedesc atîrnarea operatorului la caz. De dorit, ca DVS să faceți rost și de cererea de chemare în judecată, care a servit temei pentru a fi pronunțată hotârârea. Sunteți în drept în aceiaș cerere să solicitați acestea documente.. DVS puteți să vă treziți cu o hotărâre emisă în varianta discriptivă, ce înseamnă asta hotărârea pronunțată pe o foie A-4, atuncea DVS trebuie să depuneți o cerere pentru a solicita hotărârea integral. Mai înscurt, DVS puteți să apelați la viberul meu de pe telefonul +37368669950 la o discuție mai detailiată.

20 марта 2023