Datorii si cota parte in apartament

18 ноября 2021 200

Buna tuturor! Am luate 7 credite, dar am ramas fara loc de munca si nu am achitat ratele de jumatate de an. Am fost dat in judecata de creditori. Imi apartine o cota parte in apartamentul parintilor si a fost pus sechestru pe apartament. E posibil ca creditorii sa vanda apartamentul? Intre timp, eu am revenit la munca si am posibilitatea de a achita lunar cate 4.000 de lei. Este posibil asa ceva? Pot sa consolidez toate datoriile in una singura si sa achit doar unui creditor cate maxim 4.000 de lei lunar maxim? Suma totala a datoriilor este in jur de 150.000 lei. Mersi anticipat.

Jurist comments 1

Filip Rotaru
  • Юрисконсульт
  • Дорожные правонарушения
  • Иные правонарушения

Bună seara , mai jos voi lăsa un articol din codul de executare care reglementează situația dvs!
Articolul 89. Bunurile debitorului care nu pot fi urmărite
k) bunul imobil cu destinație locativă în care debitorul are stabilit domiciliul, cu condiția ca debitorul și soţul/soţia, copilul minor, inclusiv cel adoptat, sau... mai detaliat persoana aflată la întreţinerea debitorului să nu aibă o altă locuință în proprietate sau în folosință, iar valoarea prevăzută în documentele executorii conform cărora este sechestrat să nu depășească 12 salarii medii pe economie, măsurile asigurătorii asupra bunului menținându-se pe durata executării, fără a afecta dreptul de posesie și folosință al debitorului;
Vă îndemn totuși să contactați executorul judecătoresc în vederea negocierii condițiilor de achitare.
Numai bine !

19 ноября 2021