Daune morale

12 июля 2022 15

Buna ziua. Care pot fi consecintele daca nu achiti daunele morale?

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Bună ziua,

Depinde la ce caz vă referiți și anume cauzarea unor daune morale prin comiterea unei infracțiuni sau în cadrul unui litigiu.

Neachitarea unor daune morale în cauza penală va avea importanță la individualizarea pedepsei inculpatului fapt care va fi luat în considerație și prin care instanța va obliga persoana vinovată... mai detaliat la achitarea prejudiciului moral or în alt caz persoana prejudiciată se poate adresa în instanța de judecată printr-o acțiune de încasare a prejudiciului moral.

Dacă deja s-a dispus printr-o hotărâre achitarea prejudiciului moral iar dvs refuzați, persoana prejudiciată se poate adresa la un executor judecătoresc pentru deschiderea unei proceduri de executarea și încasarea silită de la dvs a sumei dispuse în calitate de prejudiciu moral, la caz fiind suspus și cheltuielilor de executare.

14 июля 2022