De cate ori pe an poate un angajat sa primeasca concediul neplatit conform art. 120 Codul muncii ?

29 октября 2018 292

De cate ori pe an poate un angajat sa primeasca concediul neplatit conform art. 120 Codul muncii? E posibil sa i se ofere concediu neplatit anul intreg?

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Bună ziua,

Codul Muncii prevede expres la art. 120 ( http://lex.justice.md/md/326757/ ) că
Din motive familiale şi din alte motive întemeiate, în baza unei cereri scrise, salariatului i se poate acorda, cu consimţămîntul angajatorului, un concediu neplătit cu o durată de pînă la 120 de zile calendaristice, în care scop se emite... mai detaliat un ordin (dispoziţie, decizie, hotărîre).

Astfel, ar fi posibil să beneficiați de un astfel de concediu pe o perioadă de un an deși în Codul Muncii nu se stabilește de câte ori pe an se poate dispune de acest concediu, astfel, dvs fiind în posibilitatea de a vă adresa cu o cerere în scris către angajator pentru încă un concediu neplătit, doar că pentru acesta este un drept ci nu o obligație de a vă acorda acest concediu.

30 октября 2018