De ce acte am nevoie pentru a călători cu 2 copii minori francezi

27 июня 2019 134

Buna ziua. As dori sa știu și eu ce acte îmi trebuie pentru a pleca cu 2 copii minori francezi. Eu sunt romanca, tatăl e francez și noi nu suntem căsătoriți, iar copiii mei sunt pe numele lui. Eu trebuie sa plec acum pe 7 iulie și tatăl nu poate veni acum. Am fost la notar public aici în Franța și mi-a spus că în Franța nu se fac procuri ca in România și de la primăria de aici mi-au zis că pot călători cu actele copiilor și livretul de familie, ceea ce nu cred. Va rog frumos sa-mi spuneți, dacă puteți, ce pot face. Mulțumesc!

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Bună ziua

Dat fiind faptul că dvs sunteți reprezentant legal, pentru o călătorie nu aveți nevoie într-adevăr de un asemenea acord.

27 июня 2019