De ce documente am nevoie pentru a calatori cu copilul minor?

17 апреля 2019 204

Eu si copilul avem nume de familie diferite. Vrem sa plecam in vacanta pe 10 zile in Portugalia, cu zbor din Bucuresti. Ce documente sunt necesare pentru a traversa frontiera Moldova-Romania si pentru zbor (din Bucuresti)?

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Buna

Aveți necesitate de documentele de calatorie(pașapoartele), certificatul de naștere al copilului, dacă aveți și declarația din partea tatălui ar fi bine sa o aveți la dvs.
De asemenea, pentru orice eventualitate ar fi bine sa aveți și hotararea judecătorească privind stabilirea domiciliului permanent al copilului cu Dvs. întrucât la traversarea frontierei... mai detaliat cu România deseori sunt întâmpinate situații diverse, mai ales dacă copilul are și cetățenie românească.

18 апреля 2019