De ce documente are nevoie soțul ca sa faca procura?

11 августа 2020 13

Buna ziua. Eu si copilul dorim sa plecam la Moscova, soțul e deja plecat. Imi trebuie procura de la sot ca sa pot iesi cu copilul din țară. De ce documente are nevoie soțul ca sa faca procura acolo la Moscova ca sa putem pleca?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna
Procura este pentru lucruri, in cazul copiilor este vorba de declarație a soțului, va avea nevoie de pasaport de strainatate si datele dumneavoastră si a copilului.
Totusi iesirea din MD doar cu un parinte este permisă, nu va pot spune regulile din alte țări, puteți solicita informații suplimentare de la politia... mai detaliat de frontieră a MD.

13 августа 2020