De ce în procesul verbal nu se indică circumstanțele agravante/atenuante?

25 декабря 2019 24

Am fost sancționat conform art. 240 CC (amenda de la 15 la 30 u.c.), încălcarea liniei continue de marcaj. Deși este prima mea încălcare, mi-a fost aplicată amenda maximă de 30 u.c. Care este baza legală pentru aplicare amenzii maxime, ce stă la baza luării acestei decizii? Dacă contest în instanța de judecată, am șanse să o câștig?

Jurist comments 1

SILVIU POTÎRNICHE
  • Адвокат-стажер

Bine ai venit pe yAvo!
•••
In procesul verbal nu se indica circumstante agravante/atenuate DACA ACESTEA NU EXISTA.
Aplicarea sanctiunii maxime nu inseamna ca exista circumstante agravante.
Aplicarea sanctiunii maxime nu este interzisa pentru prima abatere.
Aplicarea sanctiunii tine de decizia personala a agentului constatator.
Contestatia nu poate avea ca obiect nemultumirea fata de marimea amenzii... mai detaliat aplicate, decat daca acea amenda a fost aplicata in alte limite decat cele prevazute de lege.

30 декабря 2019