De ce trebuie sa achit salubrizarea dacă nu m-am folosit?

27 ноября 2019 80

Locuim în sat și primăria a hotarat sa trimită o data pe luna o mașină care sa colecteze gunoiul de la casele oamenilor și atat. Pentru acest serviciu de care se folosește cam 30% din locuitori au pus o taxa de 3 lei de persoana pe luna. Am fost plecați peste hotare 3 ani de zile și acum ma trezesc cu datorii pentru salubrizare. Nu avem contract cu nimeni și nu m-am folosit de acest serviciu, nu a fost amplasat nici un tomberon. As dori sa ii dau în judecata pe angajații primăriei. Pentru ca storc bani din oameni fără niciun act, nimic. Spuneți-ne ce se poate de întreprins în asa cazuri?

Jurist comments 1

SILVIU POTÎRNICHE
  • Адвокат-стажер

Bine ai venit pe yAvo!
***
Taxa pentru salubrizare poate fi de 2 tipuri in cazul Dvs:
a) pe baza contractuala; sau
b) ca Taxă locală.
Cel mai probabil, in cazul Dvs este vorba despre o Taxă locală, aplicată de autoritatea publică locală în condițiile Codului Fiscal.
Legea nu scutește de la plata taxei locale pentru... mai detaliat salubrizare, persoanele care nu au locuit la domiciliu.
Si nici nu este necesar un contract pentru a putea incasa aceasta taxa.
Vedeti art. 288 si urmatoarele din Codul Fiscal.

28 ноября 2019