Decaderea din drepturi

12 января 2019 46

Bună ziua. Spuneți-mi, va rog: mi-am luat avocat de la bun inceput, adică de cand l-am dat pe sot în judecata sa plătească pensia alimentara copilului, apoi a avut loc divortul, apoi decaderea dinn drepturile parintesti. Judecata pentru decaderea din drepturi a avut loc la Falesti, unde a fost respinsa, apoi am reintors dosarul și a fost transmis la Bălți, dar acolo iarăși a fost respinsa pentru ca nu am motive intemeiate. Sunt din Ungheni. PS: nu a plătit niciodată pensia alimentara (în aprilie o sa fie deja 3 ani). Am asa o intrebare: avocatul meu trebuis sa fie cu mine la judecati, caci nu a fost niciodată, sau nu? Merci mult.

Jurist comments 2

ma scuzati inca o intrebare?de ce dosarul de decaderea in drepturi a fost examinat la falesti si apoi la balti daca eu sunt din ungheni,sotul din falesti?

12 января 2019
Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Bună Dna Valentina,

1.depinde ce v-ați înțeles și ce prevede contractul încheiat cu avocatul.

2. Asemenea litigii se examinează de către instanța de judecată în raza căreia domiciliază tatăl copilului deoarece, aceasta este competentă potrivit prevederilor Codului de Procedură Civilă.

12 января 2019