Decăderea din drepturile părintești

4 апреля 2023 73

Buna! Am un copil de 11 ani. Nu am fost căsătorită cu tatăl copilului, dar copilul poartă numele lui. Am născut copilul în Rusia, dar acesta are si cetățenie moldovenească. Tatăl copilului se află de mai mulți ani în închisoare în Rusia și nu-mi dă acordul pentru a-i perfecta alte acte copilului, cum ar pașaport românesc etc. Vreau să-l decad din drepturile părintești. Care este procedura și de care acte am nevoie? Doresc să menționez că în prezent copilul locuiește și invața de 4 ani în Marea Britanie. Vă mulțumesc mult!

Jurist comments 2

Serghei Marciuc
  • Адвокат-стажер
  • Дорожные правонарушения

Articolul 67. Decăderea din drepturile părinteşti

Părinţii pot fi decăzuţi din drepturile părinteşti dacă:

a) se eschivează de la exercitarea obligaţiilor părinteşti, inclusiv de la plata pensiei de întreţinere;

b) refuză să ia copilul din maternitate sau dintr-o altă instituţie curativă, educativă, dintr-o instituţie de asistenţă socială sau alta similară;

c) fac abuz de... mai detaliat drepturile părinteşti;

d) se comportă cu cruzime faţă de copil, aplicînd violenţa fizică sau psihică, atentează la inviolabilitatea sexuală a copilului;

e) prin comportare amorală, influenţează negativ asupra copilului;

f) suferă de alcoolism cronic sau de narcomanie;

g) au săvîrşit infracţiuni premeditate contra vieţii şi sănătăţii copiilor sau a soţului; precum şi

h) în alte cazuri cînd aceasta o cer interesele copilului.

Articolul 68. Modalitatea de decădere din drepturile

părinteşti

(1) Decăderea din drepturile părinteşti are loc numai pe cale judecătorească.

(2) Acţiunea privind decăderea din drepturile părinteşti poate fi pornită de celălalt părinte, tutorele copilului, autoritatea tutelară locală/teritorială.

(3) Cererea privind decăderea din drepturile părinteşti se examinează cu participarea obligatorie a autorităţii tutelare locale/teritoriale.

(4) Instanţa judecătorească este obligată să transmită, în termen de 3 zile din momentul cînd hotărîrea privind decăderea din drepturile părinteşti a rămas definitivă, o copie a acesteia organului stare civilă din raza teritorială a instanţei.

4 апреля 2023
Tatiana Scobiola
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Bună.
Decăderea se efectuează doar prin instanța de judecată. Aveți nevoie de actele de identitate a Dvs și tatăl copilului, certificat de naștere al copilului și dovada că tatăl copilului a fost pedepsit penal.

4 апреля 2023