Decăderea din drepturile părintești

29 января 2020 216

Buna ziua. Tatal copilului nu achita pensia alimentara, dar tatăl a făcut o declarație că este de acord sa fie decăzut din drepturile părintești. Pot sa merg cu această declarație în judecată pentru decăderea lui din drepturile părintești.

Jurist comments 3

  • Юрисконсульт

Bună ziua Aliona,

Sigur, puteți folosi ca probă această declarație. Doar că este nevoie prezența soțului pentru confirmarea acesteia. Pentru început trebuie să pregătiți corect cererea de decădere pentru procesul judiciar.

Pentru o consultație mai detaliată vă sunt la dispoziție.

30 января 2020
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения
  • Иные правонарушения

Practica judiciara demonstreaza ca o asemenea declaratie (alias - recunoaştere a acţiunii in instantă) nu este suficienta pentru a fi admisă acţiunea. Este necesar ca aceasta sa fie susţinută de probe suplimentare.

30 января 2020
Andrei Domenco
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Bună ziua,

Lucrurile de facto stau radicalmente altfel deoarece un părinte nu poate renunța la drepturile părintești în concluzie un astfel de acord fiind nul or instanța nu-l va lua în considerație.

Legal puteți solicita decăderea din drepturile părintești pentru neplata pensiei alimentarea de și practica judiciară arată că instanțele de judecată... mai detaliat evită să decadă părinții din drepturi doar pentru un astfel de motiv.

30 января 2020