Decaderea din drepturile parintesti

11 января 2023 103

Buna! Sunt divortata din ianuarie 2018, cu fostul sot avem un copil minor care acum are 9 ani. Copilul a ramas cu mine, iar fostul sot a fost obligat de instanta sa achite pensia alimentara in marime de 2.000 de lei lunar. Pana in prezent, el nu a achitat niciun leu, locuieste in alta tara si nu se implica deloc in viata copilului. In acelasi timp, executorul judecatoresc care are in gestiune titlul executoriu nu face nimic. De la ce trebuie sa incep procesul pentru decaderea fostului sot din drepturile parintesti? Pot face asta de una singura sau trebuie sa apelez la un avocat pentru a depune cererea in instanta de judecata? As dori un model de cerere, daca este posilbil.

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Bună ziua
la caz, puteți merge desinestătător în instanță cu o asemenea acțiune, nu este obligatoriu necesar angajarea unui avocat, la cerere urmează să anexați probe a faptul că persoana nu se implică în viața copilului, astfel, obțineți astfel de hotărîre.

12 января 2023