Decaderea din drepturile parintesti

2 июня 2022 88

Buna ziua. Tatal copilului meu ests la inchisoare. Pensia de intretinere nu o achita de un an. Pot sa-l decad din drepturile parintesti? Intr-un timp mi-a scris ca este de acord, dar s-a razgandit.

Jurist comments 1

  • Юрисконсульт

Buna Ana, eu vreau să-ți atenționez ce spune Codul familiei Articolul 67. Decăderea din drepturile părinteşti

Părinţii pot fi decăzuţi din drepturile părinteşti dacă:

a) se eschivează de la exercitarea obligaţiilor părinteşti, inclusiv de la plata pensiei de întreţinere;

b) refuză să ia copilul din maternitate sau dintr-o altă instituţie curativă, educativă,... mai detaliat dintr-o instituţie de asistenţă socială sau alta similară;

c) fac abuz de drepturile părinteşti;

d) se comportă cu cruzime faţă de copil, aplicînd violenţa fizică sau psihică, atentează la inviolabilitatea sexuală a copilului;

e) prin comportare amorală, influenţează negativ asupra copilului;

f) suferă de alcoolism cronic sau de narcomanie;

g) au săvîrşit infracţiuni premeditate contra vieţii şi sănătăţii copiilor sau a soţului; precum şi

h) în alte cazuri cînd aceasta o cer interesele copilului.

4 июня 2022