Decăderea din drepturile părintești solicitată de copiii majori

24 августа 2020 167

Spuneți-mi vă rog, eu cu sora mea, ambii majori, dorim să ne adresăm în instanța de judecată cu o acțiune privind decăderea din drepturile părintești al tatălui nostru care mai bine de 10 ani nu s-a interesat de noi și nu a încercat să ia legătura, adică din perioada când eram minori și până acum. Codul familiei oferă o astfel de posibilitate, sau pot fi decăzuți părinții doar față de copii minori. Dacă este posibil, ce motive putem invoca ca tata să fie decăzut ?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna ziua
In cazul dumneavoastră, nu există o asemenea procedură ca copii majori sa decada din drepturi unul dintre părinți.

24 августа 2020