Declarare prin acțiune a mijlocului de transport

9 января 2023 201

Bună ziua. Am luat cunoștință cu legea nouă, dar nu-mi este clar un moment. Ultima dată am intrat în țară în decembrie 2022. Se socoate că autovehiculul a fost importat sub legea veche și e posibil să-l țin în Republica Moldova mai mult de 180 zile (cu condiția că nu ies din țară), sau legea se aplică tuturor - indiferent când a fost introdus autoturismul? Mulțumesc anticipat.

Jurist comments 1

Serghei Marciuc
  • Адвокат-стажер
  • Дорожные правонарушения

Bună ziua Denis.
În contextul ultimilor modificări, orice mijloc de transport declarat prin acțiune pot rămâne pe teritoriul de admitere temporară o perioadă continuă sau nu de 6 luni, în intervalul de 12 luni.

mai detaliat puteți citi în comunicatul serviciului vamal.
https://customs.gov.md/ro/articles/in-atentia-persoanelor-fizice-care-au-introdus-sau-intentioneaza-sa-introduca-un-mijloc-de-transport-inmatriculat-in-strainatate-si-declarat-prin-actiune-in-republica-moldova-1216-ro

10 января 2023