Declarația pentru copil

25 октября 2018 128

Buna ziua. După divorț, domiciliul copilului a fost stabilit cu mama. La intrevederi nu am restricții din partea unui tribunal oarecare, cu toate acestea problemele sunt frecvente! Soția mi-a cerut declarație pentru copil pentru a-l putea lua peste hotare, fiind de curand căsătorită cu o alta persoană și evident nu vreau sa ma despart de copilul meu. Întrebarea mea este: poate fara voia mea și fara consimțământul meu sa scoata din țară copilul nostru? Mersi anticipat.

Jurist comments 2

Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Buna
In cazul în care pleacă pentru a se stabili cu domiciliul permanent peste hotare este necesară o declarație autentificată notarial, dacă veți refuză aceasta poate contesta refuzul în instanța de judecată.
Aceasta oricum poate ieși cu copilul din țară pana a avea o hotărâre judecătorească in acest sens, deoarece legea cu... mai detaliat privire la intrarea și ieșirea de pe teritoriul RM și Codul familiei sunt imperfecte la acest capitol.

25 октября 2018
Andrei Domenco
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Dacă ați operat cu termenul de tribunal prezum că sunteți cetățean al României, de acea ar fi bine să consultați și un jurist român.

25 октября 2018