Demonstrarea paternitatii

29 марта 2018 114

In urma unei casnicii neinregistrate am un copil, dar nu sunt indicat ca tata in certificatul de nastere al copilului. Deoarece nu stiam ca se poate de facut acest lucru, nefind inscrisi cu mama copilului, planuiam sa o facem la intoarcerea in tara. Acum suntem in relatii rele si sunt limitat in dreptul de a petrece timpul cu copilu. Cum as putea sa dfemonstrez paternitatea si sa pot sa-mi vad copilul cel putin o saptamana lunar sau cat am dreptul? Multumesc mult.

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Bună ziua,
Dacă Dvs doriți să recunoașteți acest copil, iar mama refuză, vă puteți adresa în instanța de judecată cu o cerere privind constatarea paternității.
Solicitați numirea unei expertize, efectuați testul ADN.
Dacă se confirmă că e copilul dvs. ulterior adresați o cerere autorității tutelare pentru a stabili graficul de întrevederi cu copilul.
Totodată... mai detaliat fiți conștient de faptul că va apare un litigiu cu privire la stabilirea domiciliului permanent al copilului minor, precum stabilirea și incasarea pensiei de întreținere pentru copilul minor.

30 марта 2018