Depasire de viteza

25 июля 2019 221

Buna ziua. Am depasit viteza cu 21 km/h, politia a constatat aceasta cu ajutorul radarului de pe contrasens. Mi-au aplicat articolul 236 alin. 2 CC, mi-au pus amendă 24 unitati, adica maxim, din motiv ca nu am vrut sa semnez actul intocmit. A fot oprit un martor care a semnat ca refuz sa semnez procesul-verbal. In procesul verbal scrie ca tipul de radar este "Iskra Video". Am fost filmat din fata. Stiu ca a fost scris anterior un articol unde se spunea: citat: "Radarele de tip TruCam, deși sunt utilizate în regim staționar, permit efectuarea măsurătorilor atât din față, cât și din spate. Potrivit reprezentanților Inspectoratului Național de Patrulare, în cazul în care măsurarea vitezei a fost efectuată cu aparatul Iskra Video și s-a depistat că mașina de pe contrasens, supusă măsurătorii, circula cu o viteză mult prea mare decât limita permisă, agenții de patrulare nu au voie să oprească autovehiculul respectiv." Are rost sa contestez in judecata, sau mai bine sa achit amenda? Multumesc.

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna
Sigur e necesar de contesta actele ilegale, in caz de respingere a contestației veți avea 3 zile la dispoziție de a o achita în jumătate, nu pierdeți nimic.
Termen de contestare 15 zile din dată cînd ați făcut cunoștință cu decizia de sanctionare.

26 июля 2019